Europa

Renesansowe zabytki Rzymu

Rzym to na pewno miasto, które poszczycić się może bardzo bogatym dorobkiem sztuki renesansu. To tu tworzył chociażby znany każdemu Michał Anioł. Z tamtego okresu pozostało tam też wiele zabytków.

Pierwszym z nich, który od razu przychodzi na myśl, jest Kaplica Sykstyńska. To w niej powstał zbiór najbardziej znanych na świecie fresków, pędzla Michała Anioła. Przedstawiają one historię ludzkości od stworzenia świata, aż po biblijny potop. Sceny ukazane są w dziewięciu polach. Dookoła przedstawień ujrzeć możemy dwanaście postaci proroków i sybill. Co ciekawe, postać proroka Jeremiasza to w rzeczywistości autoportret malarza, który zwykł w ten sposób podpisywać swoje dzieła. Innym ważnym zabytkiem Rzymu z czasów renesansu jest tak zwane Tempietto, którego architektem był Donato Bramante. Jest to mała świątynka, obecnie zaliczana do pereł architektury renesansowej. Wynika to z faktu, że zawiera bardzo dużo cech ideału renesansowego. Dominuje w niej harmonia, symetria i czystość formy. Co charakterystyczne dla tego artysty, piękno świątyni wynika tylko z proporcji i konstrukcji budynku, gdyż prawie nie zawiera on żadnych dekoracji. Tempietto datuje się na początek XVI wieku.

Najbardziej popularnym zabytkiem Rzymu jest jednak Bazylika Świętego Piotra, tworzona na przestrzeni wieków przez wielu architektów. Pierwsza bazylika powstała w okresie wczesnochrześcijańskim, późniejszy wygląd nadali jej najwybitniejsi architekci, tacy jak Bramante i Rafael Santi. Będąc w Rzymie koniecznie trzeba to zobaczyć!

6 thoughts on “Renesansowe zabytki Rzymu

  1. A ostatnio jacyś artyści fotograficy przez trzy miesiące fotografowali freski w Kaplicy Sykstyńskiej, żeby stworzyć pięknie odwzorowany album! I wyszło z tego trzytomowe dzieło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *