Ogólnie o podróżowaniu

Autostopowicze zwiedzają świat

Masz w sobie żyłkę podróżnika, ale nigdy nie próbowałeś dalszych wypraw? Chcesz zwiedzać Polskę i świat, ale brakuje ci pieniędzy? Lubisz rozmawiać z ludźmi i łatwo nawiązujesz nowe znajomości? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”, a do tej pory nie próbowałeś podróżowania autostopem, koniecznie zacznij!

Tradycja podróżowania autostopem, dawniej bardzo popularna w naszym kraju podupadła pod koniec lat siedemdziesiątych. Na szczęście teraz przeżywa swój renesans i jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych środków komunikacji. Formuła podróży pozostała bez zmian: pasażer zatrzymuje się w określonym miejscu przy jezdni (nie wolno ustawiać się m.in. na autostradach) i za pomocą kciuka lub kartonu z nazwą miejscowości sygnalizuje chęć podróży. Kierowcy mogą zdecydować się na podwiezienie tej osoby, w zamian za co pasażer zabawia ich rozmową, nie płacąc za przejazd. Do 1995 roku możliwe było nabywanie książeczek autostopowych, z których odrywało się odpowiednie kupony i zostawiało kierowcom – kupony brały następnie udział w losowaniu nagród. Obecnie organizuje się coraz więcej mistrzostw Polski oraz świata w poruszaniu się autostopem, a pasjonaci takiego sposobu przemieszczania się zwiedzają coraz odleglejsze zakątki świata.

To świetny sposób na nawiązywanie nowych znajomości oraz poznawanie lokalnej kultury oraz zwyczajów. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo i decydować się na podróż we dwoje, choć zmniejsza to także szansę na znalezienie pojazdu z odpowiednią liczbą wolnych miejsc.

6 thoughts on “Autostopowicze zwiedzają świat

  1. W tym roku latem ruszam w moją pierwszą podróż autostopem. jedyne co mnie przeraża to, że spotkam kogoś niebezpiecznego, wybieram się do Francji ze znajomymi, teraz tam nie jest najbezpieczniej, ale myśli mam pozytywne, myślę, że wszystko się dobrze ułoży 🙂

    1. Nie ma czego się bać! Nie raz jeździłam autostopem po Europie, sama z koleżanką. Nic nigdy nam się nie stało. Polecam takie podróżowanie, przygody są super i wspomnienia do końca życia.

  2. To musi być ekscytujące, nowi ludzie, nigdy nie wiesz co i jak… ja to się raczej do tego nie nadaję, ale czuję że mogłoby to być coś innego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *