Polska

Weekend w Krakowie – Synagoga Ahawat Raiim

Zwiedzając Kraków podczas weekendu, warto wybrać się w okolice Starego Miasta,  a dokładniej na ulicę Szpitalną do kamienicy pod numerem 24, gdzie przed II wojną światową znajdowała się Synagoga Ahawat Raim (Miłość Bliźniego). Wiele osób może być tą informacją zdziwionych, gdyż obecnie mieści się tutaj czynna cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Parafia prawosławna otrzymała ten budynek w 1940 roku i choć po zakończeniu wojny Kongregacja Wyznania Mojżeszowego w Krakowie wysunęła roszczenia do odzyskania kamienicy to zostały one oddalone, a właścicielem budynku stała się oficjalnie parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Cofnijmy się jednak do XIX wieku, gdyż wtedy interesująca nas kamienica pod numerem 24 została przekazana Żydowskiemu Stowarzyszeniu Dobrych Dążności przez jej właściciela Seliga Hirscha Steifa. Wtedy to Stowarzyszenie dokonało niezbędnych zmian w budynku, aby dostosować go do pełnienia funkcji synagogi. Z kolei w latach 1927-1932 budynek znalazł się w rękach Żydowskiego Stowarzyszenia Miłości Bliźniego (Ahawat Raim), od którego właśnie nadano nazwę ówczesnej synagodze. Przewodniczącym Synagogi był wtedy Izrael Abrahamer. Z uwagi na typ architektoniczny budynku, sama modlitewna dla mężczyzn mieściła się na pierwszym piętrze, natomiast babiniec na drugim.
Jak można się domyślić, tak jak w przypadku większości synagog w Krakowie, także i Synagodze Ahawat Raim kres położyła wojenna zawierucha.

Większość wyposażenia została doszczętnie zrabowana i zniszczona, a hitlerowcy wykorzystywali ją na początku wojny jako stolarnię. Tak jak wspomniałam na początku, kamienica w latach przeszła na własność parafii prawosławnej, jednak dopiero latach 60. wykonano generalny remont budynku i przystosowano go do wymogów i zwyczajów cerkiewnych.

4 thoughts on “Weekend w Krakowie – Synagoga Ahawat Raiim

  1. Przyznam, że jeszcze nigdy nie byłam w Krakowie. Może czas najwyższy się tam wybrać? Widzę, że zdecydowanie jest tam co robić. A może polecicie mi też inne zabytki tego miasta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *